EduSahara™ Assignment
Name : Unitary Method Problems
Chapter : Ratio - Applications
Grade : SSC Grade VII
License : Non Commercial Use
Question 1
1.
If 13 cookies cost ₹78, how much will 36 cookies cost?
  • (i)
    ₹216
  • (ii)
    ₹224
  • (iii)
    ₹232
  • (iv)
    ₹204
  • (v)
    ₹200
Question 2
2.
If 14 vadas cost ₹126, how many vadas can be purchased with ₹324?
  • (i)
    36
  • (ii)
    37
  • (iii)
    35
  • (iv)
    38
  • (v)
    34
Question 3
3.
If 6 l of butter milk costs ₹114, how much will 26 l cost?
  • (i)
    ₹509
  • (ii)
    ₹482
  • (iii)
    ₹494
  • (iv)
    ₹507
  • (v)
    ₹470
Question 4
4.
If 7 l of cooking oil costs ₹112, how much of cooking oil costs ₹528?
  • (i)
    38 l
  • (ii)
    30 l
  • (iii)
    36 l
  • (iv)
    28 l
  • (v)
    33 l
Question 5
5.
If 19 men can make 38 chairs in a day, how many chairs are made by 16 men in a day?
  • (i)
    29
  • (ii)
    33
  • (iii)
    35
  • (iv)
    31
  • (v)
    32
Question 6
6.
If 14 men can make 56 baskets in a day, how many men are needed to make 92 baskets in a day?
  • (i)
    21
  • (ii)
    26
  • (iii)
    24
  • (iv)
    22
  • (v)
    23
Question 7
7.
If Mahender can read 200 pages in 10 hr, how many pages can he read in 13 hr?
  • (i)
    261
  • (ii)
    262
  • (iii)
    258
  • (iv)
    259
  • (v)
    260
Question 8
8.
If Salman can read 300 pages in 15 hr, he can read 200 pages in how many hours?
  • (i)
    5 hr
  • (ii)
    10 hr
  • (iii)
    15 hr
  • (iv)
    13 hr
  • (v)
    7 hr
Question 9
9.
If Kiran can read 42 pages in a 126 pages book in 3 hr, how much more time will it take to complete the book?
  • (i)
    6 hr
  • (ii)
    4 hr
  • (iii)
    8 hr
  • (iv)
    7 hr
  • (v)
    5 hr
Question 10
10.
If Satya can make 100 hotdogs in 5 min, in how much time can he complete an order of 880 hotdogs ?
  • (i)
    49 min
  • (ii)
    47 min
  • (iii)
    44 min
  • (iv)
    41 min
  • (v)
    39 min
Question 11
11.
If 42 men can do a piece of work in 50 days, 60 men can do the same work in how many days?
  • (i)
    30 days
  • (ii)
    40 days
  • (iii)
    38 days
  • (iv)
    32 days
  • (v)
    35 days
Question 12
12.
The cost of 12 kg of pumpkins is ₹348. How much has to be paid to purchase 15 kg of pumpkins ?
  • (i)
    ₹435
  • (ii)
    ₹420
  • (iii)
    ₹439
  • (iv)
    ₹458
  • (v)
    ₹423
Question 13
13.
The weight of 16 rounds of copper wire is 352 kg. How many rounds of copper wire is present in 418 kg?
  • (i)
    19
  • (ii)
    17
  • (iii)
    21
  • (iv)
    18
  • (v)
    20
Question 14
14.
In a hostel mess there are provisions enough for 17 students for 10 days. If 8 more students join the hostel, how long will the provisions last ?
  • (i)
    6.80 days
  • (ii)
    4.80 days
  • (iii)
    7.80 days
  • (iv)
    8.80 days
  • (v)
    5.80 days
Question 15
15.
A bus ticket fare for 12 km costs ₹51. How much is the fare for 14 km?
  • (i)
    ₹62.50
  • (ii)
    ₹64.50
  • (iii)
    ₹54.50
  • (iv)
    ₹56.50
  • (v)
    ₹59.50
Question 16
16.
The cost of 11 pens is ₹187 and 15 pencils is ₹75. With an amount of ₹294, 18 pencils are purchased. How many pens can be purchased with the remaining amount ?
  • (i)
    14
  • (ii)
    10
  • (iii)
    13
  • (iv)
    11
  • (v)
    12
Question 17
17.
The cost of 18 pens is ₹360 and 19 pencils is ₹133. With an amount of ₹339, 11 pens are purchased. How many pencils can be purchased with the remaining amount ?
  • (i)
    16
  • (ii)
    17
  • (iii)
    20
  • (iv)
    15
  • (v)
    18
Question 18
18.
The sales tax for ₹100 of a bill is ₹11. How much sales tax has to be paid for a bill of ₹396 ?
  • (i)
    ₹46.56
  • (ii)
    ₹43.56
  • (iii)
    ₹48.56
  • (iv)
    ₹38.56
  • (v)
    ₹40.56
Question 19
19.
To stitch a shirt, 149 cm of cloth is needed. How much cloth is needed to stitch 8 shirts ?
  • (i)
    1462 cm
  • (ii)
    1332 cm
  • (iii)
    1192 cm
  • (iv)
    1172 cm
  • (v)
    1022 cm
Question 20
20.
18 m of cloth is required to stitch 8 dresses. How many meters of cloth is required to stitch 16 dresses?
  • (i)
    41.00 m
  • (ii)
    36.00 m
  • (iii)
    39.00 m
  • (iv)
    33.00 m
  • (v)
    31.00 m
Question 21
21.
The cost of 10 dozen bananas is ₹360. What is the cost of 25 dozens ?
  • (i)
    ₹872
  • (ii)
    ₹915
  • (iii)
    ₹887
  • (iv)
    ₹926
  • (v)
    ₹900
Question 22
22.
16 mangoes weigh 7 kg. If 8 mangoes are needed, how many kgs have to be purchased?
  • (i)
    5.50 kg
  • (ii)
    3.50 kg
  • (iii)
    1.50 kg
  • (iv)
    2.50 kg
  • (v)
    4.50 kg
Question 23
23.
21 men or 24 women can earn ₹1680 per day. How much is earned by 17 men and 16 women in a day?
  • (i)
    ₹2720
  • (ii)
    ₹2600
  • (iii)
    ₹2320
  • (iv)
    ₹2350
  • (v)
    ₹2480
Question 24
24.
The specification on a printer says that it prints 3150 pages in 45 min. If 4900 pages have to be printed, how long will it take ?
  • (i)
    70 min
  • (ii)
    65 min
  • (iii)
    73 min
  • (iv)
    75 min
  • (v)
    67 min
Question 25
25.
12 gm of gold costs ₹32400. What is the cost of 26 gm ?
  • (i)
    ₹67800
  • (ii)
    ₹70200
  • (iii)
    ₹71000
  • (iv)
    ₹69800
  • (v)
    ₹71400
Question 26
26.
A banker gave foreign exchange of $11 for ₹528. How many dollars will the customer get for ₹1200 ?
  • (i)
    $22
  • (ii)
    $25
  • (iii)
    $30
  • (iv)
    $28
  • (v)
    $20
    Assignment Key

  •  1) (i)
  •  2) (i)
  •  3) (iii)
  •  4) (v)
  •  5) (v)
  •  6) (v)
  •  7) (v)
  •  8) (ii)
  •  9) (i)
  •  10) (iii)
  •  11) (v)
  •  12) (i)
  •  13) (i)
  •  14) (i)
  •  15) (v)
  •  16) (v)
  •  17) (ii)
  •  18) (ii)
  •  19) (iii)
  •  20) (ii)
  •  21) (v)
  •  22) (ii)
  •  23) (v)
  •  24) (i)
  •  25) (ii)
  •  26) (ii)