EduSahara™ Assignment
Name : Unitary Method Problems
Chapter : Unitary Method
Grade : ICSE Grade VIII
License : Non Commercial Use
Question
1
1.
If 14 pencils cost ₹98, how much will 36 pencils cost?
(i)
₹267
(ii)
₹240
(iii)
₹235
(iv)
₹266
(v)
₹252
Question
2
2.
If 5 sweet packets cost ₹30, how many sweet packets can be purchased with ₹156?
(i)
27
(ii)
23
(iii)
25
(iv)
28
(v)
26
Question
3
3.
If 5 l of fruit drink costs ₹90, how much will 38 l cost?
(i)
₹702
(ii)
₹672
(iii)
₹684
(iv)
₹659
(v)
₹707
Question
4
4.
If 7 l of water costs ₹91, how much of water costs ₹481?
(i)
32 l
(ii)
42 l
(iii)
34 l
(iv)
40 l
(v)
37 l
Question
5
5.
If 13 men can make 91 belts in a day, how many belts are made by 15 men in a day?
(i)
104
(ii)
106
(iii)
105
(iv)
102
(v)
107
Question
6
6.
If 18 men can make 36 toys in a day, how many men are needed to make 46 toys in a day?
(i)
25
(ii)
21
(iii)
23
(iv)
22
(v)
24
Question
7
7.
If Abhishek can read 192 pages in 16 hr, how many pages can he read in 10 hr?
(i)
119
(ii)
122
(iii)
120
(iv)
121
(v)
117
Question
8
8.
If Ravi can read 306 pages in 17 hr, he can read 234 pages in how many hours?
(i)
10 hr
(ii)
8 hr
(iii)
16 hr
(iv)
18 hr
(v)
13 hr
Question
9
9.
If Kumar can read 180 pages in a 360 pages book in 6 hr, how much more time will it take to complete the book?
(i)
7 hr
(ii)
4 hr
(iii)
8 hr
(iv)
6 hr
(v)
5 hr
Question
10
10.
If Mahender can make 169 pizzas in 13 min, in how much time can he complete an order of 377 pizzas ?
(i)
32 min
(ii)
29 min
(iii)
24 min
(iv)
34 min
(v)
26 min
Question
11
11.
If 90 men can do a piece of work in 180 days, how many men can do the same work in 150 days?
(i)
110
(ii)
105
(iii)
109
(iv)
108
(v)
107
Question
12
12.
If 78 men can do a piece of work in 135 days, 54 men can do the same work in how many days?
(i)
182 days
(ii)
209 days
(iii)
171 days
(iv)
195 days
(v)
200 days
Question
13
13.
If
17
men can build
1
5
of a wall in
43 days
,
in how much more time is the wall completely built ?
(i)
157 days
(ii)
179 days
(iii)
196 days
(iv)
145 days
(v)
172 days
Question
14
14.
A vehicle can cover certain distance in 63 min, running at a speed of 180 kmph. At what speed must the vehicle run to cover the same distance in 105 min?
(i)
85 kmph
(ii)
133 kmph
(iii)
108 kmph
(iv)
124 kmph
(v)
91 kmph
Question
15
15.
A vehicle can cover certain distance in 108 min, running at a speed of 143 kmph. In how many minutes, the vehicle covers the same distance running at a speed of 99 kmph?
(i)
156 min
(ii)
169 min
(iii)
131 min
(iv)
152 min
(v)
168 min
Question
16
16.
A person has to travel from one town to another town which is at a distance of 442 km. He covers 286 km in 11 hr. In how much more time will he reach his destination?
(i)
6 hr
(ii)
7 hr
(iii)
5 hr
(iv)
8 hr
(v)
4 hr
Question
17
17.
The cost of 10 kg of carrots is ₹300. How many kgs of carrots can be purchased with ₹540 ?
(i)
13 kg
(ii)
21 kg
(iii)
18 kg
(iv)
15 kg
(v)
23 kg
Question
18
18.
The cost of 10 kg of chillies is ₹260. How much has to be paid to purchase 12 kg of chillies ?
(i)
₹288
(ii)
₹324
(iii)
₹299
(iv)
₹312
(v)
₹316
Question
19
19.
The weight of 10 rounds of copper wire is 230 kg. How many rounds of copper wire is present in 391 kg?
(i)
20
(ii)
18
(iii)
16
(iv)
17
(v)
14
Question
20
20.
143 men can dig a canal in 98 days working for 8 hr per day. How many men are required to complete the work in 104 days working for 14 hr per day?
(i)
80
(ii)
75
(iii)
77
(iv)
78
(v)
76
Question
21
21.
18 men can dig a trench in 20 days. But after working for 7 days, 10 men left. How many more days are required to complete the work?
(i)
29
3
4
days
(ii)
28
3
4
days
(iii)
29
1
4
days
(iv)
29
1
6
days
(v)
29
1
2
days
Question
22
22.
In a hostel mess there are provisions enough for 19 students for 16 days. If 16 more students join the hostel, how long will the provisions last ?
(i)
6.69 days
(ii)
9.69 days
(iii)
10.69 days
(iv)
7.69 days
(v)
8.69 days
Question
23
23.
In a hostel mess, there are provisions enough for 11 students for 13 days. After 10 days, 5 students left. How many more days will the provisions last ?
(i)
3.50 days
(ii)
4.50 days
(iii)
5.50 days
(iv)
6.50 days
(v)
7.50 days
Question
24
24.
A bus ticket fare for 19 km costs ₹52. How much is the fare for 11 km?
(i)
₹33.11
(ii)
₹25.11
(iii)
₹35.11
(iv)
₹27.11
(v)
₹30.11
Question
25
25.
The cost of 10 pens is ₹170 and 15 pencils is ₹90. With an amount of ₹426, 20 pencils are purchased. How many pens can be purchased with the remaining amount ?
(i)
18
(ii)
17
(iii)
19
(iv)
20
(v)
15
Question
26
26.
The cost of 12 pens is ₹216 and 16 pencils is ₹144. With an amount of ₹405, 17 pens are purchased. How many pencils can be purchased with the remaining amount ?
(i)
10
(ii)
9
(iii)
12
(iv)
13
(v)
11
Question
27
27.
The sales tax for ₹100 of a bill is ₹11. How much sales tax has to be paid for a bill of ₹171 ?
(i)
₹13.81
(ii)
₹18.81
(iii)
₹15.81
(iv)
₹23.81
(v)
₹21.81
Question
28
28.
A group of pilgrims have to cover 22 km to reach a shrine. They walk 10 km in 20 hr. At what speed they have to walk to cover the remaining distance in 11 hr ?
(i)
3.09 kmph
(ii)
9.09 kmph
(iii)
0.09 kmph
(iv)
2.09 kmph
(v)
1.09 kmph
Question
29
29.
To stitch a shirt, 170 cm of cloth is needed. How much cloth is needed to stitch 5 shirts ?
(i)
856 cm
(ii)
834 cm
(iii)
833 cm
(iv)
850 cm
(v)
877 cm
Question
30
30.
16 m of cloth is required to stitch 5 dresses. How many meters of cloth is required to stitch 23 dresses?
(i)
68.60 m
(ii)
76.60 m
(iii)
73.60 m
(iv)
70.60 m
(v)
78.60 m
Question
31
31.
The cost of 9 dozen bananas is ₹369. What is the cost of 23 dozens ?
(i)
₹928
(ii)
₹943
(iii)
₹925
(iv)
₹961
(v)
₹950
Question
32
32.
18 mangoes weigh 9 kg. If 9 mangoes are needed, how many kgs have to be purchased?
(i)
6.50 kg
(ii)
3.50 kg
(iii)
4.50 kg
(iv)
2.50 kg
(v)
5.50 kg
Question
33
33.
36 men or 90 women can earn ₹3600 per day. How much is earned by 18 men and 19 women in a day?
(i)
₹2710
(ii)
₹2330
(iii)
₹2800
(iv)
₹2520
(v)
₹2560
Question
34
34.
The total wage of 12 labourers for 20 days is ₹120000. What will be the total wage of 7 labourers for 13 days ?
(i)
₹45500
(ii)
₹47200
(iii)
₹47000
(iv)
₹42700
(v)
₹44900
Question
35
35.
12 artisans can make 21 idols in 35 days. How many artisans are required to make 80 idols in 50 days ?
(i)
33
(ii)
31
(iii)
30
(iv)
34
(v)
32
Question
36
36.
70 workers working for 6 hr per day can dig a pit in 32 days. How many days are needed for 28 workers working 8 hr per day to dig the same pit?
(i)
57 days
(ii)
63 days
(iii)
55 days
(iv)
65 days
(v)
60 days
Question
37
37.
15 cows eat 2400 kg of grass in 8 days. How much of grass has to be procured to feed 5 cows for 13 days ?
(i)
1300 kg
(ii)
1170 kg
(iii)
1420 kg
(iv)
1280 kg
(v)
1440 kg
Question
38
38.
Cost of 12 toys of TypeA is ₹72 and 15 toys of TypeB is ₹180. Out of a sum of ₹208, 14 toys of TypeA are purchased. If 20 toys of TypeB have to be purchased, how much extra amount is needed?
(i)
₹116
(ii)
₹130
(iii)
₹103
(iv)
₹102
(v)
₹121
Question
39
39.
9 men can make 216 baskets in 6 days. 7 women can make 189 baskets in 9 days. How many baskets are made by 5 men and 9 women in 6 days ?
(i)
285
(ii)
281
(iii)
282
(iv)
283
(v)
279
Question
40
40.
To irrigate 17 acres of a field, 90000 l of water is needed. If 6 more acres are brought under cultivation, how many lts of water is needed?
(i)
121764.71 l
(ii)
127764.71 l
(iii)
119764.71 l
(iv)
106764.71 l
(v)
138764.71 l
Question
41
41.
35 labourers can cultivate a field in 27 days working 6 hr per day. How many more labourers are needed to cultivate double the field in 30 days working 9 hr per day ?
(i)
6
(ii)
7
(iii)
4
(iv)
10
(v)
8
Question
42
42.
11 workers working 14 hr per day are paid ₹123200 for 16 days. How much has to be paid to 13 workers working 9 hr per day for 11 days ?
(i)
₹64350
(ii)
₹66550
(iii)
₹61650
(iv)
₹64150
(v)
₹64950
Question
43
43.
The air ticket charges for 38 persons for a flight is ₹232218, inclusive of ₹111 as airport tax per person. How much has to be paid if 20 persons drop out of the trip ?
(i)
₹124998
(ii)
₹109998
(iii)
₹91998
(iv)
₹111998
(v)
₹93998
Question
44
44.
The specification on a printer says that it prints 2100 pages in 35 min. If 3600 pages have to be printed, how long will it take ?
(i)
60 min
(ii)
65 min
(iii)
55 min
(iv)
63 min
(v)
57 min
Question
45
45.
11 gm of gold costs ₹23100. What is the cost of 31 gm ?
(i)
₹67700
(ii)
₹66900
(iii)
₹63300
(iv)
₹65100
(v)
₹63800
Question
46
46.
A banker gave foreign exchange of $17 for ₹578. How many dollars will the customer get for ₹816 ?
(i)
$24
(ii)
$19
(iii)
$29
(iv)
$27
(v)
$21
Question
47
47.
13 workers take 19 days to build a room. After working for 6 days, 5 workers left. In how many more days is the room built ?
(i)
26.12 days
(ii)
16.12 days
(iii)
18.12 days
(iv)
21.12 days
(v)
24.12 days
Question
48
48.
A can do
1
12
of a particular work in
5 days
.
B can do
1
7
of the same work in
8 days
.
C can do
1
14
of the same work in
15 days
.
If A, B and C work together, in how many days is the work completed ?
(i)
25
7
11
days
(ii)
25
5
11
days
(iii)
21
7
13
days
(iv)
31
1
9
days
(v)
25
3
11
days
Question
49
49.
A journey consists of three legs. First 140 km are travelled at a speed of 140 kmph. Next 45 km are travelled at a speed of 30 kmph. Last 22 km are travelled at a speed of 20 kmph. Find the total time taken to complete the journey.
(i)
3
hr
(ii)
4
1
2
hr
(iii)
3
2
5
hr
(iv)
3
3
5
hr
(v)
3
4
5
hr
Question
50
50.
In an eating contest, the eating capacities of A, B and C are 11 gm/sec, 13 gm/sec and 15 gm/sec respectively. If the amount of food to be eaten is 16.38 kg, in how much time is it consumed if all three participants start eating together ?
(i)
8
min
(ii)
6
min
(iii)
10
min
(iv)
7
min
(v)
4
min
Question
51
51.
In a certain exam, for every correct answer, 10 marks are added. For every wrong answer 4 marks are subtracted. A student attempted 47 questions and secured 260 marks. How many answers are correct and how many are wrong?
(i)
34 correct and 13 wrong
(ii)
32 correct and 15 wrong
(iii)
33 correct and 14 wrong
(iv)
30 correct and 17 wrong
(v)
31 correct and 16 wrong
Question
52
52.
A production line consists of three stages to be completed serially.
Stage1 work can be done by
15
workers in
12 days
.
Stage2 work can be done by
11
workers in
13 days
.
Stage3 work can be done by
6
workers in
8 days
.
If
13
,
10
and
9
workers are hired to do
Stage1, Stage2 and Stage3 works respectively,
in how many days is the work completed ?
(i)
33
63
130
days
(ii)
33
187
392
days
(iii)
33
187
390
days
(iv)
33
187
388
days
(v)
33
37
78
days
Question
53
53.
The slab rates of a city's water department are as follows
Low Val (kl)
-
High Val (kl)
Rate Rs/kl
0
-
40
15
40
-
50
20
50
-
90
25
90
-
remaining
30
How much amount has to be paid if the consumption is
23 kl
.
(i)
₹352
(ii)
₹371
(iii)
₹318
(iv)
₹345
(v)
₹331
Question
54
54.
The slab rates of a city's water department are as follows
Low Val (kl)
-
High Val (kl)
Rate Rs/kl
0
-
30
14
30
-
60
19
60
-
90
24
90
-
remaining
29
How much amount has to be paid if the consumption is
39 kl
.
(i)
₹591
(ii)
₹606
(iii)
₹593
(iv)
₹578
(v)
₹577
Question
55
55.
The slab rates of a city's water department are as follows
Low Val (kl)
-
High Val (kl)
Rate Rs/kl
0
-
20
10
20
-
40
15
40
-
60
20
60
-
remaining
25
How much amount has to be paid if the consumption is
56 kl
.
(i)
₹835
(ii)
₹818
(iii)
₹837
(iv)
₹820
(v)
₹796
Question
56
56.
The slab rates of a city's water department are as follows
Low Val (kl)
-
High Val (kl)
Rate Rs/kl
0
-
30
12
30
-
40
17
40
-
60
22
60
-
remaining
27
How much amount has to be paid if the consumption is
76 kl
.
(i)
₹1572
(ii)
₹1222
(iii)
₹1262
(iv)
₹1542
(v)
₹1402
Assignment Key
1) (v)
2) (v)
3) (iii)
4) (v)
5) (iii)
6) (iii)
7) (iii)
8) (v)
9) (iv)
10) (ii)
11) (iv)
12) (iv)
13) (v)
14) (iii)
15) (i)
16) (i)
17) (iii)
18) (iv)
19) (iv)
20) (iii)
21) (iii)
22) (v)
23) (iii)
24) (v)
25) (i)
26) (v)
27) (ii)
28) (v)
29) (iv)
30) (iii)
31) (ii)
32) (iii)
33) (v)
34) (i)
35) (v)
36) (v)
37) (i)
38) (i)
39) (iii)
40) (i)
41) (ii)
42) (i)
43) (ii)
44) (i)
45) (iv)
46) (i)
47) (iv)
48) (ii)
49) (iv)
50) (iv)
51) (ii)
52) (iii)
53) (iv)
54) (i)
55) (iv)
56) (v)