EduSahara™ Assignment
Name : Proportions - Word Problems
Chapter : Ratio - Applications
Grade : SSC Grade VII
License : Non Commercial Use
Question
1
1.
If the cost of 260 apples is ₹780.00, the cost of 160 apples =
(i)
₹454.00
(ii)
₹496.00
(iii)
₹488.00
(iv)
₹473.00
(v)
₹480.00
Question
2
2.
If the cost of 20 apples is ₹820.00, how many apples can be purchased for ₹6560.00?
(i)
163
(ii)
157
(iii)
159
(iv)
160
(v)
161
Question
3
3.
If the cost of 2 apples is ₹690.00, the cost of 180 apples =
(i)
₹59900.00
(ii)
₹62700.00
(iii)
₹62100.00
(iv)
₹61400.00
(v)
₹63600.00
Question
4
4.
If the cost of 13 apples is ₹520.00, how many apples can be purchased for ₹4000.00?
(i)
102
(ii)
101
(iii)
99
(iv)
100
(v)
97
Question
5
5.
If the cost of 120 apples is ₹960.00 and the cost of 140 apples is ₹1120.00, the ratio of apples =
(i)
6
:
7
(ii)
7
:
7
(iii)
6
:
9
(iv)
5
:
7
(v)
6
:
4
Question
6
6.
If the cost of 2 apples is ₹940.00 and the cost of 100 apples is ₹47000.00, the ratio of apples cost =
(i)
1
:
53
(ii)
1
:
48
(iii)
1
:
50
(iv)
0
:
50
(v)
2
:
50
Question
7
7.
A train from Calcutta travelling at a speed of 45kmph reaches Chennai in 8hr. If the train should reach Chennai in 9hr, what should be its speed?
(i)
38 kmph
(ii)
41 kmph
(iii)
40 kmph
(iv)
42 kmph
(v)
39 kmph
Question
8
8.
A train from Calcutta travelling at a speed of 380kmph reaches Chennai in 1hr. If the train travels at the speed of 20kmph, what is the time taken to reach Chennai?
(i)
20 hr
(ii)
19 hr
(iii)
17 hr
(iv)
18 hr
(v)
21 hr
Assignment Key
1) (v)
2) (iv)
3) (iii)
4) (iv)
5) (i)
6) (iii)
7) (iii)
8) (ii)