EduSahara™ Assignment
Name : Unitary Method Problems
Chapter : Unitary Method
Grade : ICSE Grade VII
License : Non Commercial Use
Question
1
1.
If 12 vadas cost ₹60, how much will 33 vadas cost?
(i)
₹161
(ii)
₹180
(iii)
₹188
(iv)
₹165
(v)
₹138
Question
2
2.
If 6 samosas cost ₹48, how many samosas can be purchased with ₹224?
(i)
28
(ii)
29
(iii)
27
(iv)
31
(v)
25
Question
3
3.
If 15 l of oil costs ₹255, how much will 33 l cost?
(i)
₹539
(ii)
₹564
(iii)
₹561
(iv)
₹589
(v)
₹555
Question
4
4.
If 10 l of mustard oil costs ₹120, how much of mustard oil costs ₹444?
(i)
32 l
(ii)
37 l
(iii)
42 l
(iv)
34 l
(v)
40 l
Question
5
5.
If 12 men can make 24 gift packages in a day, how many gift packages are made by 16 men in a day?
(i)
34
(ii)
29
(iii)
32
(iv)
31
(v)
33
Question
6
6.
If 13 men can make 26 chairs in a day, how many men are needed to make 44 chairs in a day?
(i)
23
(ii)
22
(iii)
21
(iv)
24
(v)
20
Question
7
7.
If Venkat can read 180 pages in 12 hr, how many pages can he read in 20 hr?
(i)
299
(ii)
301
(iii)
298
(iv)
300
(v)
302
Question
8
8.
If Charan can read 143 pages in 13 hr, he can read 154 pages in how many hours?
(i)
19 hr
(ii)
9 hr
(iii)
14 hr
(iv)
11 hr
(v)
17 hr
Question
9
9.
If Akbar can read 36 pages in a 132 pages book in 3 hr, how much more time will it take to complete the book?
(i)
10 hr
(ii)
8 hr
(iii)
7 hr
(iv)
9 hr
(v)
6 hr
Question
10
10.
If Martin can make 255 burgers in 15 min, in how much time can he complete an order of 680 burgers ?
(i)
35 min
(ii)
45 min
(iii)
37 min
(iv)
43 min
(v)
40 min
Question
11
11.
If 120 men can do a piece of work in 77 days, how many men can do the same work in 165 days?
(i)
57
(ii)
54
(iii)
58
(iv)
55
(v)
56
Question
12
12.
If 30 men can do a piece of work in 108 days, 45 men can do the same work in how many days?
(i)
77 days
(ii)
67 days
(iii)
75 days
(iv)
69 days
(v)
72 days
Question
13
13.
If
19
men can build
1
6
of a wall in
46 days
,
in how much more time is the wall completely built ?
(i)
218 days
(ii)
244 days
(iii)
230 days
(iv)
248 days
(v)
207 days
Question
14
14.
A vehicle can cover certain distance in 143 min, running at a speed of 63 kmph. At what speed must the vehicle run to cover the same distance in 77 min?
(i)
134 kmph
(ii)
101 kmph
(iii)
122 kmph
(iv)
114 kmph
(v)
117 kmph
Question
15
15.
A vehicle can cover certain distance in 108 min, running at a speed of 50 kmph. In how many minutes, the vehicle covers the same distance running at a speed of 60 kmph?
(i)
93 min
(ii)
85 min
(iii)
87 min
(iv)
90 min
(v)
95 min
Question
16
16.
A person has to travel from one town to another town which is at a distance of 1080 km. He covers 480 km in 12 hr. In how much more time will he reach his destination?
(i)
20 hr
(ii)
18 hr
(iii)
12 hr
(iv)
10 hr
(v)
15 hr
Question
17
17.
The cost of 13 kg of cauliflowers is ₹273. How many kgs of cauliflowers can be purchased with ₹504 ?
(i)
29 kg
(ii)
21 kg
(iii)
24 kg
(iv)
27 kg
(v)
19 kg
Question
18
18.
The cost of 18 kg of radish is ₹432. How much has to be paid to purchase 21 kg of radish ?
(i)
₹504
(ii)
₹512
(iii)
₹477
(iv)
₹498
(v)
₹519
Question
19
19.
The weight of 19 rounds of copper wire is 456 kg. How many rounds of copper wire is present in 552 kg?
(i)
22
(ii)
25
(iii)
24
(iv)
23
(v)
20
Question
20
20.
120 men can dig a canal in 99 days working for 14 hr per day. How many men are required to complete the work in 210 days working for 9 hr per day?
(i)
89
(ii)
85
(iii)
88
(iv)
87
(v)
90
Question
21
21.
11 men can dig a trench in 12 days. But after working for 7 days, 8 men left. How many more days are required to complete the work?
(i)
17
2
3
days
(ii)
18
1
3
days
(iii)
19
days
(iv)
18
1
5
days
Question
22
22.
In a hostel mess there are provisions enough for 15 students for 15 days. If 10 more students join the hostel, how long will the provisions last ?
(i)
9.00 days
(ii)
8.00 days
(iii)
7.00 days
(iv)
10.00 days
(v)
11.00 days
Question
23
23.
In a hostel mess, there are provisions enough for 19 students for 18 days. After 6 days, 9 students left. How many more days will the provisions last ?
(i)
27.80 days
(ii)
25.80 days
(iii)
22.80 days
(iv)
19.80 days
(v)
17.80 days
Question
24
24.
A bus ticket fare for 10 km costs ₹88. How much is the fare for 19 km?
(i)
₹164.20
(ii)
₹179.20
(iii)
₹167.20
(iv)
₹152.20
(v)
₹190.20
Question
25
25.
The cost of 15 pens is ₹165 and 13 pencils is ₹78. With an amount of ₹216, 14 pencils are purchased. How many pens can be purchased with the remaining amount ?
(i)
15
(ii)
9
(iii)
11
(iv)
12
(v)
13
Question
26
26.
The cost of 14 pens is ₹252 and 10 pencils is ₹100. With an amount of ₹366, 12 pens are purchased. How many pencils can be purchased with the remaining amount ?
(i)
15
(ii)
12
(iii)
18
(iv)
16
(v)
14
Question
27
27.
The sales tax for ₹100 of a bill is ₹10. How much sales tax has to be paid for a bill of ₹216 ?
(i)
₹16.60
(ii)
₹24.60
(iii)
₹26.60
(iv)
₹21.60
(v)
₹18.60
Question
28
28.
A group of pilgrims have to cover 25 km to reach a shrine. They walk 20 km in 14 hr. At what speed they have to walk to cover the remaining distance in 9 hr ?
(i)
7.56 kmph
(ii)
2.56 kmph
(iii)
8.56 kmph
(iv)
1.56 kmph
(v)
0.56 kmph
Question
29
29.
To stitch a shirt, 140 cm of cloth is needed. How much cloth is needed to stitch 10 shirts ?
(i)
1130 cm
(ii)
1400 cm
(iii)
1220 cm
(iv)
1540 cm
(v)
1630 cm
Question
30
30.
13 m of cloth is required to stitch 5 dresses. How many meters of cloth is required to stitch 15 dresses?
(i)
34.00 m
(ii)
39.00 m
(iii)
42.00 m
(iv)
44.00 m
(v)
36.00 m
Question
31
31.
The cost of 5 dozen bananas is ₹150. What is the cost of 19 dozens ?
(i)
₹570
(ii)
₹552
(iii)
₹584
(iv)
₹567
Question
32
32.
19 mangoes weigh 6 kg. If 6 mangoes are needed, how many kgs have to be purchased?
(i)
0.89 kg
(ii)
2.89 kg
(iii)
3.89 kg
(iv)
9.89 kg
(v)
1.89 kg
Question
33
33.
42 men or 21 women can earn ₹1260 per day. How much is earned by 20 men and 12 women in a day?
(i)
₹1570
(ii)
₹1180
(iii)
₹1320
(iv)
₹1090
(v)
₹1500
Question
34
34.
The total wage of 20 labourers for 12 days is ₹103200. What will be the total wage of 11 labourers for 9 days ?
(i)
₹41170
(ii)
₹43870
(iii)
₹42570
(iv)
₹44770
(v)
₹41270
Question
35
35.
14 artisans can make 63 idols in 36 days. How many artisans are required to make 30 idols in 40 days ?
(i)
5
(ii)
6
(iii)
8
(iv)
4
(v)
7
Question
36
36.
20 workers working for 8 hr per day can dig a pit in 42 days. How many days are needed for 35 workers working 6 hr per day to dig the same pit?
(i)
32 days
(ii)
27 days
(iii)
35 days
(iv)
37 days
(v)
29 days
Question
37
37.
9 cows eat 1350 kg of grass in 10 days. How much of grass has to be procured to feed 12 cows for 17 days ?
(i)
2800 kg
(ii)
3240 kg
(iii)
3060 kg
(iv)
3210 kg
(v)
3000 kg
Question
38
38.
Cost of 14 toys of TypeA is ₹140 and 8 toys of TypeB is ₹128. Out of a sum of ₹249, 11 toys of TypeA are purchased. If 17 toys of TypeB have to be purchased, how much extra amount is needed?
(i)
₹119
(ii)
₹148
(iii)
₹133
(iv)
₹147
(v)
₹121
Question
39
39.
9 men can make 720 baskets in 10 days. 14 women can make 420 baskets in 6 days. How many baskets are made by 4 men and 5 women in 10 days ?
(i)
571
(ii)
568
(iii)
570
(iv)
569
(v)
572
Question
40
40.
To irrigate 14 acres of a field, 50000 l of water is needed. If 10 more acres are brought under cultivation, how many lts of water is needed?
(i)
83514.29 l
(ii)
88414.29 l
(iii)
85714.29 l
(iv)
85914.29 l
(v)
85214.29 l
Question
41
41.
6 labourers can cultivate a field in 35 days working 10 hr per day. How many more labourers are needed to cultivate double the field in 30 days working 5 hr per day ?
(i)
23
(ii)
24
(iii)
19
(iv)
22
(v)
21
Question
42
42.
13 workers working 5 hr per day are paid ₹55250 for 17 days. How much has to be paid to 16 workers working 12 hr per day for 10 days ?
(i)
₹95500
(ii)
₹96000
(iii)
₹98200
(iv)
₹93700
(v)
₹97800
Question
43
43.
The air ticket charges for 38 persons for a flight is ₹314450, inclusive of ₹475 as airport tax per person. How much has to be paid if 12 persons drop out of the trip ?
(i)
₹190150
(ii)
₹198150
(iii)
₹221150
(iv)
₹243150
(v)
₹215150
Question
44
44.
The specification on a printer says that it prints 2800 pages in 35 min. If 7600 pages have to be printed, how long will it take ?
(i)
98 min
(ii)
100 min
(iii)
95 min
(iv)
90 min
(v)
92 min
Question
45
45.
11 gm of gold costs ₹25300. What is the cost of 20 gm ?
(i)
₹47200
(ii)
₹44500
(iii)
₹43200
(iv)
₹48300
(v)
₹46000
Question
46
46.
A banker gave foreign exchange of $19 for ₹893. How many dollars will the customer get for ₹1410 ?
(i)
$35
(ii)
$25
(iii)
$27
(iv)
$30
(v)
$33
Question
47
47.
15 workers take 15 days to build a room. After working for 6 days, 7 workers left. In how many more days is the room built ?
(i)
11.88 days
(ii)
19.88 days
(iii)
16.88 days
(iv)
21.88 days
(v)
13.88 days
Question
48
48.
A can do
1
15
of a particular work in
11 days
.
B can do
1
14
of the same work in
2 days
.
C can do
1
7
of the same work in
4 days
.
If A, B and C work together, in how many days is the work completed ?
(i)
12
138
181
days
(ii)
12
162
179
days
(iii)
12
164
179
days
(iv)
13
3
59
days
(v)
12
160
179
days
Question
49
49.
A journey consists of three legs. First 20 km are travelled at a speed of 40 kmph. Next 33 km are travelled at a speed of 30 kmph. Last 18 km are travelled at a speed of 20 kmph. Find the total time taken to complete the journey.
(i)
2
7
10
hr
(ii)
2
1
12
hr
(iii)
2
3
10
hr
(iv)
2
1
2
hr
(v)
3
1
8
hr
Question
50
50.
In an eating contest, the eating capacities of A, B and C are 11 gm/sec, 12 gm/sec and 10 gm/sec respectively. If the amount of food to be eaten is 17.82 kg, in how much time is it consumed if all three participants start eating together ?
(i)
6
min
(ii)
12
min
(iii)
10
min
(iv)
9
min
(v)
8
min
Question
51
51.
In a certain exam, for every correct answer, 8 marks are added. For every wrong answer 6 marks are subtracted. A student attempted 64 questions and secured 246 marks. How many answers are correct and how many are wrong?
(i)
47 correct and 17 wrong
(ii)
45 correct and 19 wrong
(iii)
43 correct and 21 wrong
(iv)
44 correct and 20 wrong
(v)
46 correct and 18 wrong
Question
52
52.
A production line consists of three stages to be completed serially.
Stage1 work can be done by
12
workers in
15 days
.
Stage2 work can be done by
6
workers in
14 days
.
Stage3 work can be done by
11
workers in
8 days
.
If
9
,
7
and
14
workers are hired to do
Stage1, Stage2 and Stage3 works respectively,
in how many days is the work completed ?
(i)
38
2
7
days
(ii)
38
days
(iii)
38
2
5
days
(iv)
38
4
7
days
(v)
38
2
9
days
Question
53
53.
The slab rates of a city's water department are as follows
Low Val (kl)
-
High Val (kl)
Rate Rs/kl
0
-
30
10
30
-
50
15
50
-
80
20
80
-
remaining
25
How much amount has to be paid if the consumption is
14 kl
.
(i)
₹148
(ii)
₹156
(iii)
₹123
(iv)
₹140
(v)
₹135
Question
54
54.
The slab rates of a city's water department are as follows
Low Val (kl)
-
High Val (kl)
Rate Rs/kl
0
-
20
10
20
-
50
15
50
-
80
20
80
-
remaining
25
How much amount has to be paid if the consumption is
26 kl
.
(i)
₹290
(ii)
₹272
(iii)
₹294
(iv)
₹306
(v)
₹277
Question
55
55.
The slab rates of a city's water department are as follows
Low Val (kl)
-
High Val (kl)
Rate Rs/kl
0
-
50
18
50
-
80
23
80
-
90
28
90
-
remaining
33
How much amount has to be paid if the consumption is
82 kl
.
(i)
₹1826
(ii)
₹1646
(iii)
₹1786
(iv)
₹1496
(v)
₹1386
Question
56
56.
The slab rates of a city's water department are as follows
Low Val (kl)
-
High Val (kl)
Rate Rs/kl
0
-
30
17
30
-
70
22
70
-
90
27
90
-
remaining
32
How much amount has to be paid if the consumption is
94 kl
.
(i)
₹2188
(ii)
₹2058
(iii)
₹1798
(iv)
₹2208
(v)
₹2028
Assignment Key
1) (iv)
2) (i)
3) (iii)
4) (ii)
5) (iii)
6) (ii)
7) (iv)
8) (iii)
9) (ii)
10) (v)
11) (v)
12) (v)
13) (iii)
14) (v)
15) (iv)
16) (v)
17) (iii)
18) (i)
19) (iv)
20) (iii)
21) (ii)
22) (i)
23) (iii)
24) (iii)
25) (iv)
26) (i)
27) (iv)
28) (v)
29) (ii)
30) (ii)
31) (i)
32) (v)
33) (iii)
34) (iii)
35) (ii)
36) (i)
37) (iii)
38) (iii)
39) (iii)
40) (iii)
41) (iv)
42) (ii)
43) (v)
44) (iii)
45) (v)
46) (iv)
47) (iii)
48) (ii)
49) (iv)
50) (iv)
51) (ii)
52) (i)
53) (iv)
54) (i)
55) (ii)
56) (ii)