ICSE Board Practice

ICSE Grade VIII - Unitary Method
Question 1
1.
The cost of 5 dozen bananas is ₹175. What is the cost of 17 dozens ?
  • ₹603
  • ₹595
  • ₹581
  • ₹588
  • ₹619
Question 2
2.
If 5 pens cost ₹25, how many pens can be purchased with ₹145?
  • 29
  • 30
  • 32
  • 28
  • 27
Question 3
3.
If 8 sheets cost ₹56, how much will 25 sheets cost?
  • ₹158
  • ₹197
  • ₹163
  • ₹188
  • ₹175
Question 4
4.
In a hostel mess, there are provisions enough for 18 students for 18 days. After 11 days, 9 students left. How many more days will the provisions last ?
  • 19.00 days
  • 9.00 days
  • 11.00 days
  • 17.00 days
  • 14.00 days
Question 5
5.
The sales tax for ₹100 of a bill is ₹10. How much sales tax has to be paid for a bill of ₹330 ?
  • ₹38.00
  • ₹28.00
  • ₹33.00
  • ₹36.00
  • ₹30.00
Question 6
6.
If 6 l of water costs ₹72, how much of water costs ₹384?
  • 35 l
  • 29 l
  • 37 l
  • 27 l
  • 32 l
Question 7
7.
The specification on a printer says that it prints 3150 pages in 45 min. If 3850 pages have to be printed, how long will it take ?
  • 55 min
  • 60 min
  • 52 min
  • 50 min
  • 58 min
Question 8
8.
To irrigate 11 acres of a field, 50000 l of water is needed. If 6 more acres are brought under cultivation, how many lts of water is needed?
  • 77272.73 l
  • 75972.73 l
  • 74572.73 l
  • 79672.73 l
  • 78872.73 l
Question 9
9.
The weight of 11 rounds of copper wire is 231 kg. How many rounds of copper wire is present in 273 kg?
  • 14
  • 13
  • 12
  • 11
  • 16
Question 10
10.
A journey consists of three legs. First 126 km are travelled at a speed of 90 kmph. Next 132 km are travelled at a speed of 110 kmph. Last 90 km are travelled at a speed of 150 kmph. Find the total time taken to complete the journey.
  • 3
    2

    5
    hr
  • 2
    2

    3
    hr
  • 4
    hr
  • 3
    1

    5
    hr
  • 3
    hr